Pomoc obce Světlá lidem postiženým povodněmi

Dne 17. září 2024 v 18 hodin se v obci Světlá konala sbírka pro lidi postižené rozsáhlými povodněmi. Občané přispěli nebývalou finanční částkou 37 989 Kč a hmotnými dary v hodnotě více než 40 000 Kč. Z uvedeného finančního daru byly nakoupeny potřebné věci jako stavební kolečka, holínky, vědra, hrábě, lopaty, kladiva, rukavice a další. Zbylé finance ve výši 3500 Kč byly odeslány na povodňové konto č. 50234841/0100, které patří Sdružení měst a obcí Jesenicka (viz přiložený dopis).

Dne 18. září 2024 v 6:15 hod vyjela jednotka zásahovým vozidlem Ford Tranzit ve složení E. Dokoupil, M. Vlk, L. Ambroz a P. Palán + 2 odjinud (Arnošt Hladík a Michal Sotolář) do města Opavy, kam Michal Vlk získal kontakt a měli tam zájem o konkrétní pomoc. Měli jsme sebou kromě nářadí, potravin a hygienických prostředků (kterých byl plný přívěs) i motorovou pilu a kalové čerpadlo Heron. Po příjezdu do Opavy byl obsah přívěsu po 9 hodině vyložen v humanitárním skladu, odkud byl okamžitě expedován potřebným.

Poté se jednotka vydala do oblasti postižené povodněmi, což bylo v Opavě hlavně blízké okolí stejnojmenné řeky, která protéká centrem města. Na ulici Chelčického jsme zjistili, že ulice byla z neděle 15. 9. na pondělí 16. 9. pod vodou o výšce hladiny více než 2 metry. Vrstva hnědého bahna byla všudypřítomná. Prakticky ve všech domech se usilovně pracovalo na vyklízení nábytku, podlah, a vůbec skoro všech zatopených věcí před dům na ulici. Přitom v dané lokalitě nešla elektřina a voda z vodovodu nebyla pitná.

Naše jednotka se rozdělila na tři skupiny. Jedna prováděla postupně čerpání vody ze sklepů na adrese Chelčického 15, 15a, 8 a 17. Druhá skupina vyklízela totálně vyplavenou garáž č. p. 18, třetí skupina pomáhala vynášet poničené věci z domu č. p. 4.

Po dokončení uvedených prací skupina pomohla na adrese Chelčického č. p. 1 s likvidací převráceného zahradního domku. Posléze jsme se přemístili na č. p. 17, kde jsme při čerpání sklepa pomáhali vynášet veškeré poničené věci na ulici.

V 16:15 hodin se vozidlo se dvěma našimi hasiči přemístilo přes řeku na adresu U Střelnice 274/3a, kde podle sdělení koordinačního povodňového centra bylo třeba čerpat sklep, který paradoxně vyplavila hlavně pitná voda po vytržení bojleru. Po odčerpání sklepa jednotka v 17:20 hodin poměrně složitě přejela do domu Fügnerova 717/65, kde byla tamními majiteli vřele přivítána. V několika sklepních místnostech byly nánosy bahna, které se po zředění vodou dařilo čerpat do kanálu na ulici.

Po ukončení veškerých prací a převléknutí do čistého oblečení jednotka ve 20 hodin za soumraku opustila potemnělou Opavu a ve 22:15 hodin dorazila do Světlé. Bylo velice poučné vidět složitou situaci místních lidí, kteří již zažili podobné vyplavení vodou v roce 1997. Na místě pomáhalo mnoho lidí a všichni opravdu makali, aby se podařily postižené domy zase učinit obyvatelnými. My s naším malým potokem v obci si těžko dokážeme představit celý obraz zkázy velké části Severní Moravy.

Ráno 25. září 2024 vyjela jednotka zásahovým vozidlem Ford Tranzit ve složení M. Cikánek, P. Palán, M. Vlk, M. Čejka, V. Zemánek a J. Korbel do obce Vápenná nedaleko Jeseníku, kam Petr Palán získal kontakt a měli tam zájem o konkrétní pomoc. Vozidlo mělo za sebou opět plný přívěs nářadí a dalších potřeb v hodnotě 25 500 Kč, které byly pořízeny z finanční sbírky od občanů obce Světlá. Po příjezdu do Vápenné byl obsah přívěsu vyložen v tamním skladu.

Hasiči ze Světlé prováděli vyklízecí a bourací práce na adrese Vápenná č. p. 5 i 7 a v odpoledních hodinách na adrese Vápenná č. p. 466. Zde byly poničeny a pobořeny domy v důsledku rozvodnění toku Vidnávka, který prochází obcí.

Odkaz na reportáž v Českém rozhlase: https://www.facebook.com/alca.hesova/videos/859771382911241

Osobně děkuji všem kteří přispěli a zejména těm, kteří se povodňové pomoci přímo zúčastnili.

Zapsal E. Dokoupil.